ایران جزو ۱۰ کشور آماده تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک
قانون شرکت های اینترنتی
آگوست 30, 2017
jhyguyjhgujyhg
اکتبر 12, 2021
تجارت الکترونیک

سازمان تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) هر ساله با ارائه آمار مربوط به دو شاخص B2C و اندیس تجارت الکترونیک (E-commerce Index)، سطح آمادگی ۱۳۷ کشور جهان را از لحاظ تجارت الکترونیک ارزیابی کرده و اعلام می کند.

محاسبات این شاخص ها بر اساس تعداد شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی به ازای هر یک میلیون نفر، ضرایب نفوذ کارت های اعتباری و کاربران اینترنتی، تعداد تراکنش های اینترنتی انجام گرفته و درجه اطمینان خدمات ارسال کالا و پست انجام می گیرد تا مشخص شود در کدام کشورها کسب و کاراینترنتی، تجارت الکترونیک و خرید و فروش مجازی رونق بیشتری دارد.

تجارت الکترونیک که از سال ۱۹۹۱ ظهور پیدا کرد، به تمامی فعالیت هایی که برای خرید و فروش و تجارت در اینترنت انجام می گیرد و خریداران کالای مورد نظر خود را که ممکن است دیجیتال یا مصرفی باشد به صورت آنلاین سفارش داده و وجه آن را به صورت الکترونیکی یا وجه نقد پس از دانلود محصول یا تحویل کالا در محل پرداخت می کنند، اطلاق می شود.

در تجارت الکترونیک به منظور تسهیل معاملات اقتصادی و صرفه جویی در وقت و هزینه، تمامی مراحل به شکل تراکنش های الکترونیکی تعریف شده که با استفاده از آن تبادلات، سفارش گذاری ها و حتی ارائه صورتحساب تماما به صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام می گیرد.

طبق آخرین آمار منتشر شده توسط آنکتاد، ایران در بین ۱۰ کشور برتر آسیا و اقیانوسیه رتبه بندی شده و در رده بندی جهانی نیز جایگاه ۷۷ را به خود اختصاص داده است. در میان کشورهای درحال توسعه در آسیا رتبه بالای کشورهایی همچون چین، کره جنوبی و سنگاپور نشان می دهد که این کشورها درآمد بالایی از فروش اینترنتی خود دارند.

بیشتر بخوانید:  قانون شرکت های اینترنتی