برند سازی

برند سازی

برند سازی فرایندی است که طی ان تصویری کامل و واقعی از محصول یا خدمت ارائه شده در ذهن مشتری ایجاد می شود. عوامل متعددی را برای ساخت یک برند کارا و تاثیرگذار باید درنظر گرفت که مهمترین آنها نام برند و لوگوی ان است.

مرحله اول

انتخاب نام برند:  بی شک اولین و مهمترین قدم در برند سازی، انتخاب نام آن است. انتخاب یک نام مناسب که بتواند دربرگیرنده نوع محصول یا خدمت ارائه شده باشد و در عین حال نسبت به برند های مشابه تاثیری متفاوت در ذهن مشتری ایجاد کند از اهمیت بالایی برخوردار است.

لوگوی برند: با توجه به اینکه تصویر و شکل ظاهری لوگوی برند اولین تصویری است که برای همیشه در ذهن مشتری باقی می ماند، طراحی یک لوگوی حرفه ای و برجسته که در نگاه اول برای مشتری جذاب باشد و نظر او را در میان هزاران لوگوی موجود جلب کند ضروری است.

مرحله دوم

پس از طی مرحله اول، با آماده بودن نام و لوگوی برند می توان مرحله دوم را که شامل بازاریابی و تبلیغات است، شروع کرد. در این مرحله باید تبلیغات در ابعاد گوناگون در رسانه ها و به خصوص در فضای مجازی که امروزه کاربران بسیاری را به خود اختصاص داده انجام گیرد. یکی از اصول بازاریابی برجسته کردن یک ویژگی خاص در محصولات یا خدمات در تبلیغات است به گونه ای که مشتری قانع شود که با انتخاب برند شما مزیتی را بدست خواهد آورد که دردیگر برندها وجود ندارد.

مرحله سوم

در این مرحله شما با مشتریانتان سر و کار دارید و باید بتوانید خدماتی که در تبلیغات برجسته کردید به بهترین شکل به آنها ارائه دهید. در این صورت مشتریانتان بهترین بازاریاب برای شما خواهند بود. حتی می توانید با تعیین جوایزی آنها را ترغیب کنید که برند شما را به دوستانشان معرفی کنند. بنابراین مهمترین هدف شما در اصل باید راضی نگهداشتن مشتریانتان باشد تا بتوانید برندسازی موفقی داشته باشید.